Tréning

5 najčastejších chýb pri strečingu, ktoré robí každý

Strečing by mal byť súčasťou každého tréningu. Samozrejme, nie vždy sa ti chce, ale práve on dokáže posunúť tvoj výkon ďalej. Okrem toho, pomôže ti vyhnúť sa zraneniam a ty tak nemusíš zbytočne vynechávať tréningy. Je tu však jeden háčik. Na to, aby ti priniesol také výsledky ako chceš, musíš ho robiť správne. Preto si v dnešnom článku prezradíme 5 najčastejších chýb pri strečingu, ktoré robí každý a ani o tom nevie.

Predtým než začneme…

Je dôležité, aby si vedel, že v tomto článku sa budeme baviť hlavne o statickom a pasívnom strečingu. Čo to znamená?

Statický strečing je typ naťahovania sa, kedy konkrétny sval dostaneš do jeho maximálnej polohy a v nej ho držíš niekoľko sekúnd. Nerobíš pri tom žiadne iné zbytočné pohyby.

Pasívny strečing je zase typ naťahovania, kedy sa do polohy dostaneš nejakou vonkajšou silou. Čiže ideš až za hranicu tvojho vlastného svalu, ale za pomoci napríklad rukou alebo iným svalom.

Tieto dva typy idú ruka v ruke a patria medzi tie najpopulárnejšie. Teda, ak ti niekto povie slovo ‘strečing’, určite si predstavíš nejaký cvik práve z tejto kategórie.

Pamätaj však na to, že tieto typy naťahovania sa hodí robiť po tréningu, pretože ním uvoľníš svaly a pripravíš ich na oddych.

strečing-pred-treningom
Zdroj: Unsplash

5 najčastejších chýb pri strečingu

Nesprávne dýchanie

Aj keď si to veľa ľudí ani neuvedomí, jedna z najväčších chýb pri strečingu je zadržiavanie dychu. Všetci chápeme, že niektoré polohy sú tak nepohodlné, že zabúdame na tú najdôležitejšiu vec. Ale bez kyslíka naše telo predsa nevie fungovať. Preto sa vždy sústreď na hlboké nádychy a výdychy, aby sa svaly čo najviac prekrvili. Tak majú väčšiu tendenciu uvoľniť sa a podriadiť sa naťahovaniu.

Žiadna rutina

Určite poznáš ten slávny citát, že Consistency is the key. A tak, ako to platí pri dvíhaní ťažkých váh, tak to platí aj pri strečingu. Bez dôslednosti, rutiny a konzistencie len ťažko uvidíš nejaké výsledky. Určite sa netreba hneď vzdávať, ak sa nevieš dostať do poriadneho natiahnutia sa. Kúsok po kúsku, každý deň a uvidíš, že aj ten najťažší cvik zvládneš bez problémov.

Zdroj: Unsplash

Trhavý strečing

Ďalšia chyba, ktorá sa stala úplne bežnou je trhavý strečing. Ide o to, že keď sa dostaneš do určitej polohy, máš tendenciu ísť ešte hlbšie a nižšie, a tak si dopomôžeš takzvaným trhavým pohybom. To môže skončiť jedine dvoma spôsobmi. Sval sa stiahne, aby sa ochránil a tak ti nedovolí poriadne sa naťahovať. Alebo, ten horší prípad, dôjde k zraneniu. Lebo sa ho snažíš dostať do extrémov, na ktoré ešte nie je pripravený. Preto je toto jedna z najzávažnejších chýb.

Naťahovanie príliš krátko

Cieľ strečingu je aj to, aby si svoj sval dostal zo zóny komfortu. Lebo len tak sa môže potom posunúť ďalej. No na to potrebuje čas. Ak sa pred tréningom rýchlo natiahneš, len aby bolo, tvoje svaly nedosiahnu nikdy taký potenciál ako by mohli. Preto sa tejto chybe vyhýbaj a v polohe zostaň minimálne 20-30 sekúnd. To je najideálnejší čas, za ktorý tvoj mozog stihne poslať signál do svalu, aby sa uvoľnil a poriadne sa natiahol.

Všetkého veľa škodí

Tak, ako je chyba nerobiť strečing vôbec, tiež nie je dobré naťahovať sa veľmi často do extrémov. Mysli na to, že naťahovanie by nikdy nemalo bolieť. Nejaké nepohodlie so sebou prinesie, ale nikdy nie bolesť. Ak cítiš jej čo i len náznak, neboj sa prestať. Vždy sa do neho púšťaj pomaly, s nádychom a rob všetko vrámci svojho prirodzeného rozsahu pohybu.

pomocka-pre-minimalizovanie-chyby-pri-strečingu
Zdroj: Unsplash

Ak sa nabudúce budeš pre tréningom naťahovať, mysli na tieto chyby a ako ich môžeš zminimalizovať. Tvoje telo a svaly sa ti neskôr poďakujú. Ak si doteraz do svojho tréningu strečing nezahŕňal, nenechaj sa týmito chybami odradiť, pretože vďaka tomuto článku už vieš, ako na to.